Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie
 
Zarządzamy nieruchomościami
 
Z nami znajdziesz swoje miejsce
 
Szukasz mieszkania?
 
 
Aktualności
16.10.2019

Sprzątamy strych i poddasze...

Zagracone poddasze, strych – dlaczego należy je posprzątać?

Skąd biorą się rupiecie?

W każdym gospodarstwie domowym znajdują się różne przedmioty, które z czasem wychodzą z użytku. Przykładem może być stara maszyna do szycia, przenośny piecyk czy nieużywana już pralka. Wiele z takich przedmiotów darzymy sentymentem i w pierwszym odruchu nie myślimy o tym, aby się ich pozbyć. Dlatego upychamy je w różnych miejscach i z czasem o nich zapominamy. W ten sposób często po kilku latach dorabiamy się pokaźnej ilości niepotrzebnych już urządzeń, które z upływem czasu stają się coraz bardziej uciążliwe.

Pozbycie się zalegających przedmiotów wydawać się może problematyczne. Często nam się po prostu nie chce robić porządków i zamiast pozbywać się rupieci, dokładamy kolejne i kolejne. A gdy już po latach zbierzemy się do sprzątania, okazuje się, że ilość nagromadzonych staroci przerasta nasze wyobrażenie i możliwości wywozu takich odpadów.

Wywóz odpadów? Od czego jest poddasze ?

Strych to miejsce od dawien dawna wykorzystywane do gromadzenia i przechowywania przeróżnych i niekiedy niezidentyfikowanych przedmiotów. Wystarczy niepotrzebne już urządzenie tam wynieść i w zasadzie możemy zapomnieć o kłopocie na długie lata. Ale czy na pewno? W tym miejscu wypada się zastanowić, jakie zagrożenia niesie za sobą notoryczne składowanie różnych przedmiotów na strychu lub poddaszu.

Obciążenie stropu – jak to wygląda w praktyce?

W każdym budynku, jednym z najbardziej odpowiedzialnych elementów konstrukcyjnych jest strop. Gromadzenie starych urządzeń w zbyt dużej ilości znacznie zwiększa obciążenie stropu. Łatwo sobie wyobrazić, do czego może doprowadzić takie postępowanie. Szczególnie narażone na zbyt duże obciążenie są stropy w budynkach mających już swoje lata. Sypiący się tynk z sufitu wydaje się być może nieprawdopodobny, niemniej mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych mieszkańców, nie powinniśmy przekraczać ogólnie przyjętych norm.

Prawo w praktyce

Zgodnie z § 4 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zabronione jest składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.

Przepisy nie definiują wprost pojęcia "materiały palne", natomiast w par. 2. 1. lit. h wskazano, że przez materiały niebezpieczne pożarowo należy rozumieć: "materiały inne niż wymienione w lit. a-g, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru". Na strychu nie można zatem przechowywać takich przedmiotów, które ulegają szybkiemu zapaleniu w razie kontaktu ze źródłem ognia, w dodatku przez sam fakt, że są ogólnodostępne (dla wszystkich osób korzystających ze strychu) - ich składowanie stwarza zagrożenie. Takiego zagrożenia nie stwarza , np. metalowy garnek, czy słoiki z kompotami, ale inaczej będzie z meblami, koszami, ubraniami, książkami.

Zobacz także

Telefony

89 752 49 37
Biuro Obsługi Klienta
89 752 29 53
Sekretariat
89 752 29 53
FAX
89 752 43 73
Księgowość
89 752 28 60 lub 89 752 45 39
Administracja budynków
89 752 24 31
Nadzór techniczny
998
Straż pożarna
999
Pogotowie ratunkowe
605 587 265
Pogotowie dekarskie
605 666 903
Pogotowie elektryczne
798 239 375
Pogotowie hydrauliczne
991
Pogotowie energetyczne
992
Pogotowie gazowe
993
Pogotowie ciepłownicze
994
Pogotowie wodociągowe
997 lub 112
Policja