Nie dla czadu
 
Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie
 
Zarządzamy nieruchomościami
 
Z nami znajdziesz swoje miejsce
 
Szukasz mieszkania?
 
 

O nas

Kętrzyńskie TBS Sp. z o.o. to znana i ceniona firma działająca na lokalnym rynku mieszkaniowym. Jest jednym z czołowych spółek w Kętrzynie oferujących mieszkania i lokale użytkowe. Oferuje również profesjonalne usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami, sporządzenie kosztorysów inwestorskich lub ofertowych, nadzór techniczny robót budowlanych, przeglądy okresowe budynków, a nawet zagospodarowania terenów zieleni.

Kętrzyńskie TBS Sp. z o.o. wchodzi w skład Spółek Miasta Kętrzyn.

Zarząd

 

 

Elżbieta Hryniewicz

Prezes Zarządu

 

Magdalena Jurecka

Prokurent

 

Rada Nadzorcza

 

Monika Zygmunt-Jakuć

Przewodniczący Rady Nadzorczej

 

Monika Drabarz

Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

 

Michał Dworzycki

Członek Rady Nadzorczej

 

 

Zgromadzenie Wspólników

 

Karol Lizurej

Burmistrz Miasta Kętrzyn
Przewodniczący Zgromadzenia Wspólników

 

 

Udziałowcy

100% udziałów Kętrzyńskie TBS należy do Gminy Miasta Kętrzyn.

Historia
Misja
Wizja
Strategia
1996 początki...
Spółka została utworzona na mocy uchwały Nr XXXV/261/96 Rady Miejskiej w Kętrzynie z dnia 30 października 1996 roku. Akt założycielski Spółki został zatwierdzony decyzją nr 50 (25-TBS/96) Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 23 grudnia 1996 roku, po czym 30 grudnia 1996 roku Sąd Rejonowego w Olsztynie V Wydział Gospodarczy wpisał Spółkę do rejestru handlowego. Natomiast działalność gospodarczą Spółka rozpoczęła z dniem 01 marca 1997 roku. Działalność ta polega oczywiście na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ludności.
1997 pierwszy budynek
Przy ulicy Poznańskiej 21B w Kętrzynie zamieszkało 30 rodzin. Budynek został zaadaptowany z dotychczasowego internatu szkolnego.
1998 nowy budynek
W 1998 roku oddano do użytku nowy 30-sto rodzinny budynek przy ulicy Klonowej 4, a w rok później - 44-ro rodzinny przy ulicy Klonowej 6. W tym samym roku - dzięki adaptacji hotelu pielęgniarek przy ulicy Zamkowej 2 - zasób mieszkaniowy Spółki zwiększył się kolejne 11 lokali. Rok 2000 to kolejny nowy budynek: 32 rodziny zamieszkały przy ulicy Klonowej 6A.
2003 52 rodziny
W 2003 roku do nowego budynku mieszkalnego przy ulicy Jaśminowej 4 wprowadzają się kolejne 52 rodzinny.
2006 kolejne 32 rodziny
Kolejne 32 rodziny otrzymują mieszkania w nowym budynku przy ulicy Poznańskiej 23B, zaś następne 35 - w budynku zaadaptowanym z byłego hotelu pracowniczego przy ulicy Sikorskiego 61.
2008 zbudowano pierwszy budynek w systemie mieszanym
W roku 2008 zbudowano pierwszy budynek w systemie mieszanym, tj. budynek przy ul. Jaśminowej 6, w którym 6 z 36 lokali zostało wybudowanych w całości ze środków ich przyszłych właścicieli.

MISJA - naszym głównym celem jest stworzenie jak najlepszej oferty mieszkaniowej dla naszych klientów. Pragniemy, aby dzięki naszemu codziennemu zaangażowaniu, oferta KTBS Kętrzyn była postrzegana nieodmiennie przez wszystkich klientów jako solidny i efektywny partner.

Dążymy do umocnienia prestiżu marki „ktbs” zarówno poprzez profesjonalne zaspokajanie potrzeb i oczekiwań naszych klientów, jak też działania na rzecz poprawy i rozwoju warunków życia mieszkańców Miasta.

Chcemy stale podnosić poziom świadczonych usług; wdrażamy innowacyjne rozwiązania i funkcjonalności, będące efektem współdziałania z wiodącymi naszymi Partnerami w dziedzinie usług dla ludności.

Jesteśmy zespołem ludzi kreatywnych, otwartych na wprowadzanie zmian i modyfikacji; chętnie przyjmujemy wszelkie uwagi, sugestie oraz propozycje, pomocne w udoskonalaniu naszych usług. Naszym klientom gwarantujemy profesjonalne usługi wysokiej jakości.

Podstawową zasadą wypływającą wprost z nauki Organizacja i Zarządzanie w życiu wszelkich firm na rynku jest ich Trwanie i Rozwój, realizowane w praktyce poprzez wypracowanie swojej uświadomionej Misji i Wizji oraz Strategii Rozwoju, ich promocję, wdrażanie i realizację w praktyce oraz okresową weryfikację.

Wychodząc z powyższej zasad, plany i zamierzenia Spółki na lata 2025-2029 w zakresie działań promocyjno-marketingowych, działań bieżących (operacyjnych) oraz zamierzeń strategicznych Zarząd Spółki oraz Rada Nadzorcza określiły jak poniżej:

 

  • Rozwój inwestycyjny

Zakup lokali mieszkalnych z rynku wtórnego

  • Wizerunek architektoniczny budynków

Remonty i odnowa budynków będących własnością Spółki

Aktywizacja Wspólnot Mieszkaniowych do renowacji obiektów

  • Poprawa ekosystemu

Wykorzystanie części użytków zielonych na łąki kwietne

Montaż małej architektury

Promocja we wspólnotach mieszkaniowych poprawy ekosystemu miasta.

 

Zysk netto albo zysk przed pomniejszeniem o odsetki

Na przełomie ostatnich pięciu lat Spółka odpracowała stratę z 2019 roku oraz wypracowała zysk z działalności. Na wynik w 2021 roku miała wpływ sprzedaż i zakup działek gruntowych. Taka operacja ma oddźwięk na wynik, ponieważ sprzedaż gruntów stanowi przychód, natomiast zakup wprowadza się do ewidencji środków trwałych kwalifikując do grupy „grunty” bez ujmowania go w bezpośrednie koszty. Kolejne lata 2022 – 2023 przedstawiają rzeczywisty wynik jaki osiągnęła Spółka. Zysk został wypracowany m.in. poprzez regulacje stawek czynszu na lokalach będących własnością Spółki – zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi BGK (kredytodawcy), wzrost ilości Wspólnot Mieszkaniowych jakimi zarządza KTBS oraz stały monitoring kosztów. Zagrożeniem w utrzymaniu wzrostu zysku w latach kolejnych jest wzrost najniższego wynagrodzenia i jego pochodnych. Ten czynnik, który jest niezależny od Spółki powoduje,
iż wynagrodzenie pracowników wyższego szczebla zrównuje się do wynagrodzenia pracowników niższego szczebla. Nieznaczne już różnice pomiędzy nimi demotywują
do większego zaangażowania pracowników na rzecz Spółki w tym do rozwoju pod kątem pozyskiwania kolejnych Wspólnot. W związku z przedstawioną sytuacją zasadne jest podwyższanie wynagrodzeń w taki sposób, aby było zgodne z zakresem wykonywanych zadań i zaangażowania w proces rozwoju Spółki, ale aby nie zachwiało wynikiem finansowym, który jest niezbędny do realizacji wyznaczonych celów.

 

Zwiększenie zasobu mieszkaniowego Spółki

Od czasu zawiązania Spółki inwestycje jakie zostały zrealizowane to adaptacja i budowa dziewięciu budynków mieszkalnych. Inwestycje zostały zrealizowane w latach 1997 – 2008. W Kętrzynie na zasadach TBS działa jeszcze jedna Spółka „Dom”, która jest właścicielem 45 lokali mieszkalnych we Wspólnocie Mieszkaniowej. KTBS jest właścicielem 295 mieszkań. Od czasu inwestycji w latach 1997 – 2008 nie powiększył się zasób lokalowy Spółki. Z uwagi, iż jej misją jest realizacja polityki mieszkaniowej przy zapewnieniu efektywności ekonomicznej głównym celem Zarządu winno być zwiększenie zasobu mieszkaniowego na rzecz średniozamożnych mieszkańców. Stały napływ wniosków o przyjęcie w poczet przyszłych najemców KTBS realnie przedstawia niszę lokalową na lokalnym rynku. Po analizie wniosków, stwierdza się iż wnioskodawcami są osoby, które z uwagi na niższe zarobki i obwarowania bankowe nie ma zdolności kredytowej i tym samym nie stać ich na kupno własnego mieszkania. Natomiast realizując się zawodowo, nie spełniają kryterium dochodowego aby uzyskać mieszkanie komunalne czy też socjalne. Dostępność mieszkań na wynajem ułatwia rodzinom mobilność związaną z karierą zawodową. Społeczne budownictwo czynszowe jest rozwiązaniem doskonale wpisującym się pomiędzy mieszkania socjalne/komunalne oraz komercyjne.

Kierując się aspektem ekonomicznym Spółki m.in. wieloletnimi zobowiązaniami kredytowymi z tytułu wcześniejszych inwestycji, ograniczoną zdolnością kredytową, brakiem bezzwrotnych dofinansowań na budowę nowych obiektów mieszkalnych, Zarząd winien rozważyć realizację tego zadania poprzez systematyczny wykup pojedynczych lokali mieszkalnych z rynku wtórnego. W ten sposób będzie realizowana polityka mieszkaniowa Spółki. Takie kroki będą również korzystne pod kątem ekonomicznym, które zwiększą majątek i stały dochód z tytułu najmu lokali. 

 

 

Zmiana wizerunku miasta poprzez remonty budynków Spółki

Budynki mieszkalne będące własnością Kętrzyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego od czasu ich budowy nie były remontowane. Sukcesywnie realizowane są obowiązki wynikające z Art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. M.in. remonty zapewniające sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem i występujące w lokalach, utrzymanie porządku i czystości oraz naprawy elementów budynku. W wyniku upływu lat należałoby wszystkie budynki poddać renowacji. Spełniają one warunki energetyczne, jednakże w związku z upływem czasu wizualnie odbiegają od obecnie popularnych norm. Miasto Kętrzyn w ostatnich latach przeszedł pozytywny remake. Stało się to m.in. za sprawą remontów budynków wielorodzinnych będących Wspólnotami Mieszkaniowymi. Mając na względzie zmianę wizerunkową całego miasta Kętrzyn, zasadne jest przeprowadzenie sukcesywnie generalnych remontów obiektów w szczególności ich elewację. „Jak cię widzą tak cię piszą” – mieszkańcy miasta ocenią Spółkę również po wyglądzie jej budynków. Modernizacja przełoży się na całkowity wizerunek działalności.

 

Poprawa stanu zieleni na terenach Spółki

Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Łąki dają pokarm i przestrzeń do życia dzikim zwierzętom żyjącym w mieście: ptakom, gryzoniom, jeżom, żabom, a także owadom, w tym jakże pożytecznym zapylaczom. Dla naszych miejskich wróbli, których populacja zmniejszyła się o połowę, taka łąka jest często warunkiem przeżycia, ponieważ żywią się one nie tylko różnorodnymi nasionami, których w niekoszonej łące mają obfitość, lecz także robaczkami, chrząszczami i innymi bezkręgowcami bytującymi na łące. Łąka to dla zwierząt znakomite warunki do życia, a dla budżetu – oszczędności. Rośliny łąkowe nie wymagają tak częstego podlewania jak trawnik, nie potrzebują też ani nawożenia, ani częstego koszenia – robi się to zaledwie dwa razy lub raz w sezonie. Miejskie łąki kwietne nie wymagają nawadniania i regularnego koszenia, tak jak trawniki, natomiast znakomicie poddają się koszeniu kosą. To metoda tania i ekologiczna. Nie pociąga za sobą kosztów paliwa, nie przyczynia się do miejskiego smogu poprzez emisję spalin ani nie generuje hałasu w zielonej przestrzeni miasta. Koszenie kosą nie zabija też zwierząt chroniących się wśród roślin.

Kętrzyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego posiadając użytki zielone winno. w części wykorzystać je jako łąki kwietne z dodaniem małej architektury. Zgodnie z polityką miasta oraz na podstawie wskazań Społecznej Rady Przyrody działającej na jako organ doradczy w kwestiach ekologicznych na terenie Kętrzyna zasadnym jest ujęcie powyższego wskaźnika do działań Spółki.

 

 

Zobacz także

Telefony

89 752 49 37
Biuro Obsługi Klienta
89 752 29 53
Sekretariat
89 752 29 53
FAX
89 752 43 73
Księgowość
89 752 28 60 lub 89 752 45 39
Administracja budynków
89 752 24 31
Nadzór techniczny
998
Straż pożarna
999
Pogotowie ratunkowe
605 587 265
Pogotowie dekarskie
605 666 903
Pogotowie elektryczne
798 239 375
Pogotowie hydrauliczne
991
Pogotowie energetyczne
992
Pogotowie gazowe
993
Pogotowie ciepłownicze
994
Pogotowie wodociągowe
997 lub 112
Policja